Saturday 24 Jun 2017
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • blue style
  • red style
  • yellow style
YOU ARE HERE: Home Diocese Bishop
Bishop Stanislaw Dziuba
Bishop Stanislaw Jan Dziuba, OSPPE PDF Print E-mail

Right Reverendbp_stanley
BISHOP STANISLAW JAN DZIUBA, O.S.P.P.E.
Appointed bishop of Umzimkulu on 31 December 2008.
Ordained as bishop on the 14 March 2009 at Umzimkulu.

Coat of Arms and Motto

Coat_of_Arms-Bp_Stanislaw_DziubaThe Mother of Jesus presented as in the Miraculous Picture of our Lady of Czestochowa in the centre transfers us to Poland, the Homeland where I was born. At her Shrine in Czestochowa, my life and vocation was developing. The picture of Mary also brings us to Centocow Mission here in the diocese of Umzimkulu where it was installed when the Trappists started the Mission in 1888, and where I have worked since 1991.

Lower part: It is the Coat of Arms of the Order of St Paul the First Hermit which I joined in 1979. It symbolises the spiritual roots of the Order.

On the left: The rondavels and the family represent the mostly rural communities of our Diocese where as the Bishop I encourage all families to be domestic Churches where the faith should be transferred from one generation to the next.

On the right: the Christian Community in its diversity, responding to the guidance of the Holy Spirit, worships together the Saviour Jesus Christ who died on the cross for all the peoples to unite them in one Church.

The Motto: "In Servitio Populi Dei" - "In Service to the People of God" - "Ukusebenzela Abantu bakaNkulunkulu" - "W sluzbie Ludowi Bozemu" - expresses my programme of pastoral work in the diocese.

Predecessors:

The first bishop of Umzimkulu was Rt Rev Pius Bonaventure Dlamini FFJ (Click here to get more info) ordained on 26 April 1954. On his resignation, Rt Rev Mgr. Peter J Butelezi, OMI was appointed Apostolic Administrator on 8 January 1968.
When he was transferred to Johannesburg as Auxiliary Bishop, the Most Rev Denis E Hurley OMI, Archbishop of Durban was appointed Apostolic Administrator on 11 September 1972.
On 22 December 1986 the Rt Rev Sithunywa G Ndlovu was appointed second Bishop of Umzimkulu. He was ordained and canonically installed on 25 April 1987. He resigned in August 1994.
From 1994 to 2008, His Eminence Cardinal Wilfrid Fox Napier OFM was the Apostolic Administrator.